В умовах постійного зростання цін на теплоносії актуальним є вибір між газовим та електричним опаленням будинку чи квартири. Як альтернативний варіант обігріву приміщення газовими, електричними котлами та електрообігрівачами будь-якого виду, все частіше українські споживачі використовують інверторні кондиціонери з функцією теплового насоса. Найкращим вибором є моделі, оснащені підігрівом піддону зовнішнього блоку та компресора, які можуть працювати в режимі обігріву при зовнішніх температурах до мінус 20-30 градусів. Скільки енергії витрачає такий кондиціонер на обігрів і якою є ефективність його використання, Ви дізнаєтеся в цій статті.
Споживання кондиціонера в режимі обігріву
На відміну від опалювальних приладів, що використовують електричну енергію на вироблення тепла за допомогою ТЕНів, зимові моделі інверторних кондиціонерів не виробляють тепло з електрики, а лише переміщують його за контуром пристрою.
Навіть у морозному повітрі при низьких температурах, аж до абсолютного нуля (273,15оС) присутня теплова енергія, що виникає від руху в повітрі елементарних частинок. Все споживання електроенергії витрачається кондиціонером, який працює на обігрів лише на переміщення цього тепла з повітря на вулиці всередину приміщення з використанням холодоагенту та ланцюжка теплообмінних процесів.
Зрозуміло, що в цьому випадку витрата електроенергії нижча. Він залежить від багатьох параметрів:
- площі приміщення;
- різниці температури всередині кімнати та зовнішнього повітря. Чим холодніше на вулиці, тим більше електроенергії потрібно на обігрів;
- втрата тепла – кондиціонер повинен не лише нагріти повітря, а й компенсувати втрати теплової енергії.
Порівняємо споживання електрики різними видами опалювальних приладів та кондиціонером під час обігріву кімнати площею 25-35 кв. м:
- електрообігрівачі різних видів (масляні радіатори, конвектори, тепловентилятори) споживають 1,5-2,5 кВт електрики за годину;
- електричні котли – від 4 кВт;
- бюджетні зимові спліт-системи інверторного типу – від 0,11 до 1,65 кВт;
- кондиціонери середнього цінового сегмента – 0,17-1,50 кВт;
- преміальні кондиціонери японських брендів – 0,065-1,60 кВт.
При цьому потрібно враховувати, що на повну потужність інверторний кондиціонер працює на обігрів тільки в момент увімкнення, поки температура в приміщенні не досягне заданої величини. Решту часу двигун компресора обертається на мінімальних оборотах, достатніх для підтримки температури.
Ефективність обігріву приміщень кондиціонером
Отже, ми з'ясували, що інверторний кондиціонер з функцією теплового насоса споживає менше електроенергії, ніж обігрівачі та електрокотли. А чи вигідно обігріватися, чи опалювати кімнату кондиціонером?
Щоб оцінити ефективність роботи кондиціонера на обігрів, недостатньо знати, скільки кВт він бере з електричної мережі. Важливим показником продуктивності обігріву повітря спліт-системами є коефіцієнт перетворення – Сміття (Coefficient of performance). Він показує, скільки теплової енергії генерується з 1 кВт спожитої електрики та є аналогом коефіцієнта корисної дії (ККД). Порівняємо ККД опалювальних пристроїв із СОР кондиціонера:
- електричні масляні радіатори мають ККД 80%: з 1 кВт електрики вони виробляють 0,8 кВт теплової енергії;
- котли опалення, що працюють на електриці, тепловентилятори та конвектори мають ККД близький до 100%: тепло, що виділяється ними, дорівнює потужності спожитої електроенергії;
- інверторні зимові кондиціонери мають СМР до 4-5,1. За сильних морозів він може опускатися до 3-3,4.
Виходить, що кондиціонер, що працює на обігрів, при споживанні енергії в 1 кВт, виділяє в 3-5 разів більше теплової енергії, ніж інші опалювальні прилади, що працюють від електрики.
Примітно, що за ефективністю та економічністю обігріву зимові кондиціонери перевершують навіть газові котли, що мають ККД на рівні 90-95. При цьому спліт системи працюють на дешевшому (в 4-5 разів) джерелі енергії, і обігрів ними приміщення економічно вигідніший. Так, при спалюванні 1 куб. м газу казан виробляє 7 кВт теплової енергії. На виділення тих самих 7 кВт кондиціонеру потрібно не більше 2 кВт електрики, на оплату яких піде 2,88 грн. замість 7,96 грн. за куб. м газу, якщо брати до уваги чинні мінімальні тарифи.
Точне споживання електроенергії кондиціонером під час обігріву Ви знайдете в описі кожної моделі в каталозі нашого інтернет-магазину. А якщо Ви хочете дізнатися, скільки енергії витрачає обраний Вами кондиціонер на обігрівсяц, звертайтесь до фахівців компанії «Київ Комфорт» за телефонами, вказаними на сайті!